RAMAZAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME

Ramazan ayı boyunca öğün sayısının ikiye düşmesi uzun süreli açlıklardan dolayı besin tüketiminin fazla ve az olması nedeniyle oluşan yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı vücuttaki kıtlık mekanizması gelişerek, metabolizma yavaşlar.Metabolizmanın hızlanması ve vücut kan şekerinin dengelenmesi için sahur ve iftar gibi iki ana öğün şeklinde beslenmenizin ardından, öğün düzeninin yeniden şekillenmesi gerekir. Bu yüzden ramazan bayramında beslenme normale dönüş için çok önemlidir.

BAYRAM KAHVALTISI 

çekmeköy diyetisyen

Ramazan ayının bitmesiyle bayramın ilk günü yapılan kahvaltı çok önemli. Burada çok yoğun bir kahvaltı yapmak yerine vücudunuzu normal beslenme sürecine hazırlamak için kahvaltıda yağlı besinler yerine yumurta, peynir, domates, salatalık gibi sağlıklı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Çok yağlı, karbonhidrat içeriği yüksek olan kahvaltılardan kaçınmanız gerekir.  Ramazan ayında yenilen ağır yemeklerden sonra yavaşlayan metabolizmayı ilk kahvaltıda toparlamaya başlayın.

ÖĞÜN DÜZENİ

1 aylık sürede gün boyu aç kalmaya alışan vücudunuzu bayramın ilk günü çok fazla yormamalısınız. Kahvaltı geç yapıldıysa 3-4 saat sonrasında bir ara öğün yapılıp sonrasında akşam yemeği yenilebilir. Kahvaltı erken ise de öğleni sebze yemeği veya salata ile geçirip olabildiğince hafif tutmaya çalışın.

Ana yemeklerde tüketilen besin miktarına dikkat edilmelidir. Ağır yemeklerden olabildiğince kaçınıp akşam yemeklerinizi de hafif ama doyurucu bir menüyle geçirin.

Örneğin; peynir, zeytin, domates, salatalık gibi klasik bir kahvaltının yanına menemen veya sebzeli omlet gibi bir alternatif ekleyerek kahvaltı yapılabilir. Öğleni yoğurt, yulaf ve meyve ile ferah bir şekilde geçirip akşam yemeğinde ızgara tavuk ve bol salata tüketilebilir.

çekmeköy diyetisyen

KAYBEDİLEN SUYU YERİNE KOYMA ZAMANI 

Ramazanda su tüketimi azalabiliyor ve vücut 1 ay boyunca susuz kalıyor. Bunun telafisi için günde en az 2 litre su içme alışkanlığınızı yeniden kazanın. Hepsini biranda içmek zorunda değilsiniz. Saat başı birer bardak olacak şekilde hem kendinizi hem midenizi zorlamayarak içmeniz yeniden bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur. Hem metabolizmayı hızlandırmak hem de böbreklere binen yükü azaltmak için mutlaka su tüketimine özen gösterin.

BİRAZ HAREKET

Hayatınıza mutlaka hareketi ekleyin. Yürüyüş, pilates, kardiyo egzersizleri, ağırlık egzersizleri, yüzme, futbol, voleybol… Hangisini seviyor, hangisinden keyif alıyorsanız onu yapın. Özellikle Ramazan sonrasında günde en az 45 dk yürüyüşe vakit ayırmak hem bedenen hem ruhen rahatlamanıza yardımcı olacak ve metabolizma hızınızın artışını destekleyecektir.

çekmeköy diyetisyen

POSA/LİF ALIMINI ARTTIRIN

Ramazanda metabolizmanın yavaşlamasından dolayı oluşabilecek kabızlık (konstipasyon) sorununun engellenebilmesi için günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketimi sağlanmalı, tam tahıllı ürün tüketimi artırılmalı, haftada 2-3 porsiyon kurubaklagil tüketimi ve sıvı tüketimine dikkat edilmeli. Özellikle bol yeşillikli salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri veya sebze suları tercih edilebilir.

BAYRAM KAÇAMAKLARI

Eğer Ramazan ayınız bol kaçamaklı geçtiyse bayramda dikkat etmeniz daha iyi olacaktır. Belki 1 çeşit sevdiğiniz bir yiyeceği seçip porsiyonuna dikkat ederek onu tüketebilirsiniz. Ama genel anlamda sağlıklı beslenmeyi geçişinizi Ramazan bayramında tam olarak başlatın ve daha fazla kaçamak yapmayın. Ramazanı iyi geçirdiyseniz de bayramda yine kontrollü bir şekilde sevdiğiniz, özlediğiniz yiyeceklerden porsiyonuna dikkat ederek tüketebilirsiniz. Bu tür yiyecekleri öğlen tercih edip akşamı hafif tutmanız daha iyi olacaktır. Bu kaçamak günlerinde yürüyüşü ve bol su tüketimini ihmal etmeyin.

 

HERKESE SAĞLIKLI, MUTLU, FİT BAYRAMLAR 🙂 

 

Sena Kondak Erol

Author Sena Kondak Erol

More posts by Sena Kondak Erol

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?