Aralıklı Açlık

çekmeköy diyetisyen

Son yıllarda genel sağlık durumu ve yaşam beklentisinin uzaması üzerinde etkili olduğu söylenen aralıklı açlık/oruç,  kilo yönetiminde büyük popülerlik kazanmıştır. Genellikle kilo vermek için yeni bir yaklaşım sunan Intermittent Fasting; diyabet, alzheimer ve kansere yakalanma riskini azaltmak isteyen bilim insanları tarafından geliştirilmiştir. Bazı çalışmalarda aralıklı orucun 8-24 hafta sonra, yararlı metabolik ve kardiyovasküler etkiler oluşturduğu saptansa da çalışmalar yeterli değildir.

Çeşitli intermittent fasting programları geliştirilmiş ve en çok uygulananları; ”Hızlı Diyet” ve ”8 Saat Diyeti” olmuştur.

Hızlı diyet; yani 5:2 diyeti

Haftanın 5 günü, toplam harcadığınız kadar enerji alımını, haftanın iki günü ise kadınların 500 kalori, erkeklerin 600 kalori almasını söylüyor. Haftanın iki günü nasıl seçiliyor peki? Genelde; Hızlı Diyete başladıktan sonraki 3. ve 5. günler tercih ediliyor. Uzmanlar tarafından bu diyeti uygulayanların genellikle 1-2 kilo verebileceği söylense de her birey için durum farklılık gösterebilir.Kilo kaybı, kalori alımındaki azalma sayesinde gerçekleşir.

 

16:8 metodu

çekmeköy diyetisyen

16/8 metodu ise bir diğer aralıklı oruç yöntemidir. Bu yöntemde; öğünler, günün belirli saatlerinde yenir, her gün 14-16 saat boyunca aç kalınır. Gün içerisinde sadece 8-10 saat ile sınırlandırılmış yemek yeme süresi vardır. Örneğin son öğün saati 17:00’da bittiğinde, ertesi gün saat 8:00’e kadar sade kahve, bitki çayı ve su gibi kalorisiz içecekler haricinde hiçbir besinin tüketilmesine izin verilmez. Kişilerden 16 saatlik aralıkta oruç tutmaları beklenirken, yemek yeme süresince sağlıklı besin seçimleri yapmaları istenir.Bu diyetin prensibi  yediğin sürenin yemediğin süreden az olmasıdır. Bu program oruç gibi düşünülebilir.

 

Yemek zamanlarında neler tercih ediliyor?

çekmeköy diyetisyen

Aralıklı açlıkta yemek yeme saatlerinde sağlıklı beslenme ilkeleri uygulanır. Kızartmalar, fast food, abur cubur gibi sağlıksız besinler tüketilmemelidir. Taze sebze meyveler, tam tahıllar, ızgara/fırında pişirilmiş etler, yumurta, yağlı tohumlar gibi sağlıklı besinler tercih edilmelidir.

Açlık zamanlarında serbest olan besinler

Açlık zamanlarında bitki çayları, sade kahveler ve bol su tercih edilebilir. Ama başka hiçbir şey tüketilmemelidir. Tatlandırıcılarda kullanılmamalıdır.

Intermittent fasting diyeti yararları nelerdir?

çekmeköy diyetisyen

İdeal sağlık için önemli olan; leptin ve insülin duyarlılığını normalleştirir

Aynı zamanda “açlık hormonu” olarak da bilinen ghrelin seviyelerinin normalleştirir

İltihaplanmanın azaltılması ve serbest radikal hasarın hafifletilmesine yardımcı olur

Trigliserit seviyelerinin düşürülmesinde yardımcıdır

Hafıza fonksiyonlarının ve öğrenmenin muhafaza edilmesinde kolaylık sağlar

Fakat kanıtlanmış çalışma sayısı oldukça azdır. Bu yararların kesinliği için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapılan bir çalışmada;

36 gönüllü katılımcının 22’si aralıklı açlık ile 14’ü normal sağlıklı beslenme programı ile besleniyor. 8 hafta ve 6 ay sonraki değişimleri değerlendiriliyor. İki grubun da 8 hafta sonraki değişimlerine bakıldığında vücut yağ yüzdelerinde anlamlı azalma görülmüş, aralıklı açlık uygulayan gruptaki azalma anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur.

Aralıklı açlık, genelleme yapılarak önerilecek veya yasaklanacak bir yöntem değildir. Tamamen kişiye özel, kişilerin hayat tarzı, beslenmesi, alışanlıkları ve fiziksel özelliklerine göre diyetisyen tarafından karar verilip diyetisyen tarafından uygulanmalıdır.

 

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

BETÜL CEYLAN

Author BETÜL CEYLAN

More posts by BETÜL CEYLAN

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?