Metabolizma Hızlandırma Yolları

Vücudunuzun temel işlevlerini yapabilmesi için gerekli kimyasal süreçlerin tümüne metabolizma denir. Vücudunuzun işlevlerini gerçekleştirirken harcadığı minimum enerjiye bazal metabolizma hızı denir. Metabolizma hızı kişiye özeldir. Metabolik reaksiyonların büyük bir bölümü hücredeki fizyolojik sistemler için gerekli enerjinin besinlerden sağlanması ile ilgilidir.  Metabolizma hızlandırma birçok şekilde gerçekleştirilebilir. Aslında yapılan müdaheleler destek amaçlıdır. Metabolizma hızlandırma için beslenme çok önemlidir.

Metabolizma hızlandırıcı besinler ve bazı dikkat edilmesi gereken noktalarda metabolizma hızlandırma konusunda vücudunuza destek olabilirsiniz.

Peki besinlerle de ilgisi olan metabolizma sağlıklı kilonuza ulaşmanız için etkili midir? Evet, etkilidir. 

çekmeköy diyetisyen

Metabolizma hangi durumlarda yavaşlar? Metabolizma yavaşlarsa ne olur? 

Metabolizma hızınızı kış mevsimi, düşük kalorili diyet uygulamak, hareketsizlik, günde sadece bir veya iki öğünle beslenmek, fazla alkol tüketimi, hormon düzensizliği faktörleri yavaşlatmaktadır. Metabolizmanız yavaş olursa hareket hızınız azalır, kilo vermeniz zorlaşır ve kilolu bireyler olmanıza sebep olur. 

Eğer bu faktörlerden birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hemen endişelenmeyin. Siz bu faktörlerden daha güçlüsünüz ve yavaş metabolizma hızınıza meydan okuyabilirsiniz.

Yaz mevsimi de yaklaşırken metabolizmanızı hızlandırıcı yolları uygulamaya ne dersiniz? Metabolizmanızı hızlandırmak için;

 

çekmeköy diyetisyen

 • Gün içerisinde bol su tüketmeye özen gösterin.

 

Su, metabolizmanın çalışıp yağ yakabilmesi ve bunu vücuttan atabilmesi için en önemli gerekliliktir. Su tüketimi özellikle yaz aylarında, spor yapılan günlerde, alkol veya tuz tüketiminin fazla olduğu günlerde ekstra fazla olmalıdır. Özellikle yaz aylarında metabolizmanızı hızlandırmak için detoks suları da hazırlayabilirsiniz. Metabolizma hızlandırma konusunda yeterli sıvı alımı çok önemlidir.

 

 

 • Sabah uyanınca metabolizmanızı da uyandırın.

 

Kahvaltı metabolizma hızımız açısından önemli bir öğündür. Gece uzun süren açlıktan sonra kahvaltı yapmak metabolizmanızı uyandırmanızı sağlayacaktır. Kahvaltı da özellikle tam buğday ekmek gibi kompleks karbonhidratlar tüketmeye çalışın.

çekmeköy diyetisyen

 • Ana öğün aralarında yapacağınız ara öğünlerle metabolizmanızı daima canlı tutabilirsiniz.

 

 

Uzun süren açlık dolayısıyla öğünlerde tüketeceğiniz büyük porsiyonlar metabolizmanızı olumsuz etkiler ve kilo almanıza sebep olur. Ara öğünler sayesinde uzun süre açlık hissetmezsiniz, bu yüzden uygun miktardaki porsiyonlar vücudunuz için yeterli olacaktır.

 

 • Akşam yemeğini mümkün olduğunca yatmadan en az 2 saat önce hafif yiyecekler ile geçirin. 

 

 

 • Vücudunuzun ihtiyacı kadar kalori almalısınız. Gereğinden fazla miktardaki kalori alımı kilo almanıza yol açabileceği gibi gereğinden az miktardaki kalori alımı metabolizmanızı yavaşlatacaktır. 

 

çekmeköy diyetisyen

 • Nerede hareket orada yüksek metabolizma hızı diyoruz ve hareket etmenizi öneriyoruz. 

 

Egzersizler yaparak kas miktarını artırabilirsiniz. Kas miktarı arttıkça metabolizma hızınızda da artış görülecektir. Düzenli egzersiz, metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması demektir. Metabolizma hızlandırma için her gün en az 30 dk hareketli olmaya çalışın.

 

 

 • Sofranızda baharatlara da yer açın. 

 

Pul biber, içerisindeki kapsaisin adlı etken madde sayesinde iyi bir metabolizma hızlandırıcıdır. Pul biberin yanında hardal ve karabiber de metabolizma hızını arttıran baharatlardandır. 

çekmeköy diyetisyen

 • Proteinlerin termojenik etkisinden faydalanın.

Proteinlerin termojenik etkisi karbonhidrat ve yağlara göre daha yüksektir. Vücudunuz proteinleri sindirirken daha fazla enerji harcar ve bu da daha hızlı metabolizma anlamına gelir. Süt ve süt ürünleri, balık, tavuk, fındık, yumurta besinlerini tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

çekmeköy diyetisyen

 • Kahve, metabolizma hızını arttıran bir diğer faktördür.

Gün içerisinde miktarına, şekersiz ve kremasız olmasına ve sıklığına dikkat ederek kahve tüketip metabolizmanıza yardım edebilirsiniz.

 

 • Yeşil çay da metabolizma hızlandırıcıdır.

 

İçerisindeki kafein ve kateşin sayesinde metabolizmamızın hızlanmasına yardımcı olur.

Sena Kondak Erol

Author Sena Kondak Erol

More posts by Sena Kondak Erol

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

 • Cinsiyet
 • Kilo (kg)
 • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?