Akşam Kaça Kadar Yemek Yenmeli?

Milyonlarca diyet efsanesinden biri de çok sık duyduğumuz: Akşam ‘‘x’’ saatten sonra bir şey yememek. 17.00’den, 18.00’den ya da 19.00’dan sonra… Peki akşam kaça kadar yemek yenmeli? Ara öğün yapılmalı mı? 

Her zaman söylediğimiz ‘‘DİYET KİŞİYE ÖZELDİR’’ cümlesini hatırlatarak anlatmaya başlıyorum.Her bireyde farklılık gösteren yaşam şekli, uyku saatleri ve süresi, beslenme alışkanlıkları, metabolizma hızı vb. etkenler sağlıklı beslenme programı oluştururken mutlaka göz önüne alınması gereken önemli noktalardır. Bu kadar fazla değişken varken herkes için tek bir doğrunun olması mümkün değildir. Bu yüzden aslında akşam kaça kadar yemek yenmeli sorusunun cevabı kişiye göre değişebilir.

çekmeköy diyetisyen

Yemek saatleri planlanırken kişinin uyanma saati, günlük çalışma saatleri, alışkanlıkları ve yatış saati dikkate alınır. Belli bilimsel gerçeklere ve kişiye uygun şekilde saatler belirlenir.Kilo verme sürecinde olan bireylerde metabolizma hızını arttırmak için bazı düzenlemeler yapılır. Örneğin uyanma ve kahvaltı erken saate çekilir, öğünler arasındaki süre çok uzun tutulmaz gibi.

UYKU SAATİ ÖNEMLİ

Akşam yemeği ve sonrasındaki ara öğün konusunda kişinin uyuduğu saat önemlidir.Yine kişiden kişiye değişebilmekle birlikte ortalama 23.00-04.00 saatleri arasında belli hormonların salgılanması ve vücudun uyku moduna geçmesi sebebiyle metabolizma hızı yavaşlar. Yavaş bir metabolizmaya vereceğimiz enerji ise depolanmaya eğilim gösterir. Yani bu saatler arasında, metabolizmanız yavaşlamışken yemek yemek, yediklerinizi yağ olarak depolamanız demektir. Yani sağlıklı bireyler için 23.00’den sonra yemeyi kesmek doğru bir karar olabilir. Fakat geç saatte spor yapan veya yine geç saatlere kadar çalışan kişiler için bu değişkenlik gösterebilir. Onların doğrusu farklı olmuş olur.

Gelelim 17.00’den sonra bir şey yememe durumuna. 17.00’e kadar istediğiniz her şeyi yiyip 17.00’ den sonra bir şey yemezseniz kilo veremezsiniz. Çünkü zaten günlük almanız gereken kaloriyi 17.00’den önce almış oluyorsunuz. Yani bu durumda da sağlıklı ve ihtiyacınız kadar yemek önemlidir.23.30-00.00 saatlerinde uyuyan bir kişiyseniz 17.00 den sonra bir şey yemediğinizi düşünürsek 7 saat hiç bir şey yememiş oluyorsunuz ve uykuya geçiyorsunuz. Gece boyunca da bir şey yemediğiniz için düşük bir kan şekeri değeri ve açlık hissiyle güne başlamış oluyorsunuz.

çekmeköy diyetisyen

Kahvaltıda normalden fazla yeme, tatlı isteği, daha fazla ekmek yeme gibi sorunlarla karşılaşmanız bu durumda olasıdır. Hem ertesi gün daha fazla yemenize sebep olabilir, hem de uzun süre açlık sebebiyle metabolizmanızı yavaşlatabilir. Ayrıca eğer akşamları bir şey yememek sizi zorluyor ve mutsuz ediyorsa bu sürdürülebilir olmayacaktır ve sonrasında daha fazla yemenize bile sebep olabilir. Saatten çok aslında o saatte ne yediğiniz önemlidir. 17.00’den sonra yatış saatinize uygun, ihtiyacınıza göre bir öğün yaparsanız da kilo vermeniz mümkün olur.Genel bir öneri sunmamız gerekirse uyumadan 4 saat öncesine kadar ana öğün, 2 saat öncesine kadar ara öğün tüketebilirsiniz.

Sena Kondak Erol

Author Sena Kondak Erol

More posts by Sena Kondak Erol

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?